CRM

Turizm sektöründe CRM

Eski zamanlarda ürün odaklı yönetim anlayışı baskın olsa da, globalleşmenin etkisi ile müşteri odaklı yönetim anlayışı oldukça benimsenmiştir. Bu yönetim anlayışının yayılmasıyla adı sıkça duyulan CRM açılımı ”Customer Relationship Management” olarak bilinen, Türkçeye de ”Müşteri İlişkileri Yönetimi” olarak çevrilen bir yazılımdır. Günümüzde bir firmanın tam anlamıyla başarılı olabilmesi için, müşteri odaklı bir yönetim anlayışına sahip olması gerekir. Mikro ölçekli işletmelerden dünya çapında başarılara imza atmış holdinglere kadar tüm firmaların hem iyi bir imaj çizmesi, hem de karlılık oranlarını arttırabilmesi için CRM yazılımlarına başvurmuş olması gerekir. Müşteriyi dinlemek, ihtiyaçlarını gözlemlemek ve bu ihtiyaçlar dahilinde sonuç elde etmek, CRM anlayışının temel unsurları olarak kabul edilir. Şirket çalışanının müşteriden elde ettiği verilerin düzenli bir şekilde saklandığı CRM yazılımları sayesinde satış için yepyeni stratejiler geliştirilir. Hangi ölçekte olursa olsun, her şirketin cevabını bilmesi gereken başlıca sorulardan biri de CRM nedir? sorusudur. Bu sorunun cevabı en basit şekilde, şirketlerin var olan müşterilerini koruyarak potansiyel müşterilere ulaşması, bunun sonucunda da ürüne ve markaya sadık müşterilerin oluşturulması için yapılan çalışmalar bütünü olarak açıklanabilir.

Potansiyel müşterilere erişim kolaylığı

Turizm sektörü, dünyanın en hızlı büyüyen ve değişkenliğe uğrayan sektörlerinden bir tanesidir. Turizmin ülke gelirine olan ciddi katkısı göz önünde bulundurulduğunda sektörde yer alan tüm şirketler, bu geliri belirli ölçütlerle arttırmaya yönelir. Hal böyle olunca işletmeler, tur operatörleri, otel işletmecileri ve seyahat firmaları, günümüzde büyük önem taşıyan müşteri memnuniyetini sağlamak için çeşitli yöntemlere başvurur. Firmalar, bu yöntemlerden biri olan CRM yazılımı ile müşteri etkileşimini arttırabilir, müşterilerin taleplerini takip edebilir ve çözüm odaklı sonuçlar sunabilir. Turizm sektöründe her geçen gün değişen koşullar sebebiyle müşteri memnuniyetini stabil tutmak mümkün olmamaktadır. Her müşterinin farklı talebe sahip olması, verilen hizmetlerin değişkenlik göstermesi ve teknolojinin hızla gelişmesi gibi birçok nedene ayak uydurmak durumunda olan firma, CRM programları sayesinde kontrolü kolayca ele alabilir.

Türkiye’nin en köklü yazılım firmalarından bir tanesi olan Logo Yazılım, geliştirdiği Logo CRM ile var olan müşteriyi tanımayı amaçlarken, potansiyel müşteriye kolayca erişim sağlar. Müşterinin bulunduğu her alanda maksimum hizmet veren yazılım sayesinde, müşteriyi gördüğünüz andan itibaren satış sonrası memnuniyet sürecine kadar olan tüm işlemleri kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Müşteriyi odak noktasına koyan yönetim anlayışı, turizm sektöründeki karlılık oranını ciddi oranda arttırır. CRM yazılımını etkin bir şekilde kullanan şirketler her daim müşteri ile iletişim halinde olacağından, sektörde kaliteli bir algı oluşturacaktır. Aynı zamanda kampanya, fiyatlandırma ve fırsatların tek bir alandan yönetilmesi de son derece kolay olur. CRM’in tüm süreçlerle bağlantılı bir şekilde yönetilmesine yardımcı olan Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) entegrasyonu sayesinde, sisteme girilen verilerin doğruluğu onaylanır, aynı zamanda tüm süreçlerin daha koordine çalışması sağlanır. Turizm sektöründe mevcut olan her işletmenin çalışma şekline kolayca uyum sağlayan yazılım, satış, pazarlama, teklif süreci, randevu, not tutma ve görüşme gibi müşterilerle ilgili olan tüm detayların düzenlenmesini sağlar. ERP ile bağlantılı çalışarak verilerin anlık takibini kolaylaşır, böylece her an erişim imkanı sunar. iOS ve Android işletim sistemine sahip her cihazın Google Play ve App Store mağazalarından indirilmesi ile, mobilde de kullanım avantajı sağlar. Böylece yer ve zamandan bağımsız olarak dilediğiniz her alanda verilerinize rahatça ulaşabilirsiniz. İster evde ister iş yerinde rezervasyon talebi alabilir, gerekli tüm işlemleri dakikalar içerisinde tamamlayabilirsiniz. Logo CRM‘in kullanıcılarına sunduğu Microsoft Outlook entegrasyonu sayesinde e-mail gönderen bir müşterinin kişisel bilgi, rezervasyon detayları, fiyat teklifi ve yapılan sözleşmeler gibi tüm kayıtlarına anında ulaşabilirsiniz.

Pazarlama ve hizmet süreçleri iyileşiyor 

Günümüzde insanların en çok tercih ettiği aktivitelerin yer aldığı turizm sektörü, değişkenliği ve esnekliği ile kullanıcıların her daim ilgisini çeker. Hizmet ağırlıklı sektörlerden biri olan turizm sektörü, mevcut durumunu ve stratejik planlamalarını CRM yazılımı yardımıyla kolayca yapabilir. Doğru pazarlama stratejisi ve müşteriyi merkez alan yönetim anlayışı ile pazardaki potansiyel turizm talebini, gerçek bir talebe dönüştürebilir. Bu anlayışa sahip tüm seyahat acenteleri, otel işletmecileri gibi turizm sektöründe yer alan şirketler, oluşturduğu sadık müşteri kitlesi ile her an karlılığını arttırabilir. Müşteri ilişkileri yönetimindeki birincil amaç, müşterinin kendini özel hissetmesidir. Bu düşünceye sahip bir müşteri firmayı çevresine önerebilir, böylece firma bilinirliğinde hızla artış gerçekleşir. Logo CRM kurumsal hafıza oluşturarak var olan sadık ve potansiyel müşterileri gruplandırır, o müşteriye ait bilgilerin detaylandırılmasına yardımcı olur. Müşteri ile ilgili yazışma, mail, kişisel bilgi, fiyatlandırma, teklif, etkinlik ve kampanya gibi tüm verileri klasörleyen yazılım, bu klasörleri satış fırsatları ile eşleştirerek performansın artmasına yardımcı olur.

ERP desteği sayesinde müşteri ziyaretleri, sürece ait tüm raporlar, tablolar ve toplantılar kayıt altına alınarak istenen her bölgeden erişim sağlanır. Dilerseniz elde ettiğiniz raporları müşterinize sunabilir, dilerseniz şirket çalışanlarıyla paylaşabilirsiniz. Her müşteri hakkında bilgi sahibi olmak, müşteri memnuniyetini ve güvenini arttırırken, aynı zamanda uzun vadede bağlılığını güçlendirir. Satış ve pazarlama süreçlerinin en iyi şekilde planlanmasını sağlarken şirketin karına da etki eder. Müşteri bilgilerini kaydetmenin yanı sıra, müşteri ihtiyaçlarının da sınıflandırılmasını sağlayan yazılım sayesinde hangi müşterinin hangi talebe sahip olduğu bilinir. Müşteri tarafında oldukça avantaj sağlayan bu durum, satış ve pazarlama faaliyetlerinin daha verimli yürütülmesine yardımcı olur. Aynı zamanda geri bildirim sürecinin kontrollü şekilde tamamlanması sağlanır.

Son derece kolay menüye ve sade bir tasarıma sahip olan Logo CRM Mobile, web sürümünde ulaşabileceğiniz tüm seçenekleri mobilde de barındırır. İş yerine bağlı kalmadan, nerede olursanız olun müşteri ile ilgili tüm bilgilere, maillere ve tekliflere anında cevap verebilir, müşteriyle iletişim halinde olabilirsiniz. Ayrıca Logo CRM Mobile uygulamasının sunmuş olduğu Yanımdakiler özelliği ile bulunduğunuz bölgeye yakın olan müşterileri kolayca görüntüleyebilirsiniz. Haritada görüntülediğiniz müşterilerin varsa açık fırsatlarını da görebilir, ERP bağlantısı ile borç bakiyelerini yakından takip edebilirsiniz. Yine mobil cihazda bulunan Check in/Check out özelliği sayesinde sahada çalışanların konumlarını izleyebilirsiniz. Logo CRM ile satış fırsatları ve projeleri gün, ay ve yıl şeklinde tek bir ekrandan görüntüleyebilirsiniz. Bu şekilde, ilgili tarihte bulunan fırsat ve projelerle ilgili yapılan işlemler, hangi konuların görüşüldüğü, görüşülen tarihler ve hangi müşteri ile irtibata geçildiği gibi tüm kritik bilgilere kolay erişim sağlayabilirsiniz. Tüm bilgilerin e-mail ve belgeler üzerinden görüntülenmesi ile tüm sürece hakim olabilir, müşterilerinizle bu belgeleri paylaşabilirsiniz. Şirket için en önemli belgelerden olan sözleşme kayıtlarına tek bir yerden ulaşmanın rahatlığına erişebilirsiniz. Aynı zamanda satış sonrası geri bildirimlerin tek bir merkezde buluşması, raporlama sürecini kolaylaştırır.

Logo CRM bünyesinde bulunan Teklif Yönetimi Modülü, müşteriye sunulan teklifler ile ilgili tüm süreçlerin düzenlenmesine yardımcı olur. Teklife özel tanımlanabilir bölümler ve şablonlarla kişiselleştirebileceğiniz modül aracılığıyla saniyeler içerisinde teklif oluşturabilirsiniz. Geçmiş fiyat kontrolü, alternatif teklif ve opsiyonel teklif gibi seçenekler, teklif sürecini daha verimli şekilde tamamlamanıza yardımcı olur. Teklif süreci boyunca sistemin düzenli kontrolü ile hatalı girişlerin en aza indirilmesi amaçlanmıştır.

MS Outlook ve MS Exchange ile eşzamanlı olarak çalışan Logo CRM, ekranını günlük, haftalık, aylık ve yıllık olacak şekilde bölümlendirerek satış aktiviteleri, müşteri ziyareti, toplantı günlerini geniş bir pencereden görebilmenize yardımcı olur. Aynı zamanda hangi satış personelinin hangi müşteri ile görüştüğüne dair kısa notlar alabilir, şirketin kurumsal hafızasını destekleyerek müşteri memnuniyetini üst seviyelere çıkarabilirsiniz. Hem zamandan, hem de maliyetten tasarruf etmenizi sağlayan sistem ile müşterinin ihtiyacı olduğu her an aktif kalabilirsiniz. Müşterilerle ilgili dilediğiniz kadar ana ve alt klasör açabilir, bu klasörleri grafik, PDF, Word, Excel ve resim gibi belgelerle doldurabilirsiniz. Böylece görsel hafızanızı devreye sokarak daha verimli bir satış süreci gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda, görsellikle zenginleştirilmiş sunumlar müşteri için daha kalıcı hale gelir. Sistem, bu belgeleri müşterilerle de entegre ederek size büyük bir kolaylık sağlar.

Doğru iletişim imkanı 

Turizm sektöründe yer alan tüm şirketler direkt olarak müşteri ile temas halinde olduğundan, şirket stratejisinin müşteri üzerinden gerçekleştirilmesi oldukça önemlidir. Bunu gerçekleştirmenin en iyi yollarından bir tanesi de, doğru iletişimdir. Müşteriyi anlamak, ihtiyaçlarını belirlemek, tüm talep ve şikayetlerini detaylıca dinlemek, doğru iletişimin en önemli kriterleridir. CRM sistemleri, doğru iletişimin kurumsal hafızaya yerleşmesinde büyük rol oynar. Logo CRM yazılımı, müşterilerden elde ettiği bilgileri sisteminde saklayarak çözüm üretmeyi kolaylaştırır. Satılan hizmetle ilgili geri dönüşler, yapılan etkinlikler ve kampanyaların duyurulması gibi müşteriyle iç içe olan bir anlayış sayesinde, karşılıklı iletişim imkanı sunar. Olumlu/olumsuz fikir ve taleplerinin dikkate alınarak çözüm üretildiğini hisseden kişi, firmanın uzun vadeli müşterisi haline gelir. Logo CRM, şirketin SWOT analizi yapmasına yardımcı olarak güçlü ve zayıf yönlerini belirlemede büyük rol oynar. Hangi kampanyaların talep gördüğü, müşterilerin hangi fikirlerden hoşlanmadığı gibi birçok düşünceyi kategoriler halinde inceleyebilen firma, bu verileri kullanarak satışlarını arttırmaya yönelik stratejilerini değiştirir ya da aynı şekilde sürdürür.

Logo CRM sayesinde doğru iletişim yalnızca müşterilerde değil, şirket içi çalışanlarda da oldukça etkilidir. Logo CRM kullanan bir firmada çalışan kişiler ister iş yerinde ister sahada olsun, müşteri bilgilerine eş zamanlı olarak erişebilir. Müşteriyi ikna etme süreci, kampanya ve etkinliklerin anlatılması gibi süreçler çok daha verimli olur. Çalışanlar arası koordinasyonu sağlayarak işletme faaliyetlerinin daha düzenli şekilde ilerlemesi sağlanır. Aynı zamanda yönetici olarak personellerin müşteri ile ilişkilerini kontrol edebilir, tüm süreci etkili bir şekilde yönetebilirsiniz.

Sistemin sunduğu KPI (anahtar performans göstergeleri) ile satış ekibinin hedeflediği noktaya gelip gelmediğini görebilirsiniz. Aynı zamanda, yapılan satışları kişi ya da hizmet bazında ayırarak kontrolü ele alabilirsiniz. Firma performansını dilediğiniz tarihte inceleyebilir, hedeflenen görüşme ve teklif durumlarını görebilirsiniz.

Logo CRM mikro ölçekli işletmelerden holdinglere, kısacası kar elde etmek isteyen her şirketin kullanması gereken yazılımlardan bir tanesidir. Bu yazılım ile müşteriler topluluk halinde değil, bireysel olarak ele alınır. Bu şekilde her müşteri kazanılmaya çalışılır. Doğru iletişim imkanını destekleyen özelliklerden bir tanesi olan Destek Logo CRM Merkezi, müşteriyi aldığı hizmet sonrasında da yalnız bırakmaz. Müşteri memnuniyeti, şikayet ve önerilerinin buluştuğu çağrı merkezini tek noktadan yönetebilir, müşterilerle her an etkileşim içerisinde olabilirsiniz.

Yazılımın sunduğu ayrıcalıklardan bir tanesi olan Logo Notifier Service, şirket içi çalışmaların bildirim olarak gönderilmesini sağlar. Ofis içinde ya da dışında nerede olursanız olun, yapılan faaliyetlerin bildirimleri her an mobil cihazınıza gelir. Böylece sürecin her adımında bilgi sahibi olabilir, anlık rapor alabilirsiniz. Özel gün kutlamalarını unutmayan uygulama ile müşterilere hoş bir sürpriz yapabilir, müşteri memnuniyetini arttırabilirsiniz. Bunun yanı sıra e-posta, teklif süreci, satışlar, sözleşme bitiş tarihi, satış sonrası memnuniyet gibi her süreç, uygulama üzerinden bildirimle ya da SMS olarak gelir. Aynı zamanda cari hesap, tahsilat ve fatura belgeleri de bildirim olarak iletilir. Kolay menüsü ve kullanıcı dostu ara yüzü ile her aradığınızı kolayca bulabileceğiniz yazılım ile her an, her yerde müşterinize destek verebilirsiniz.

Logo CRM, müşteri ile doğru iletişim kurarak elde edilen verilerin, tek bir sistemde toplanmasına yardımcı olur. Şirket bünyesindeki her departman, bu verileri inceleyerek raporlar. Düzenli şekilde toplanan verilerle şirketin kar oranı arttırılarak büyümesi sağlanır. Her departmanın yazılımı kullanış şekli ve elde ettiği faydalar farklılık gösterir. Departmanlara göre bu faydalar, aşağıdaki gibi sıralanabilir;

Satış departmanı: Yapılan tüm satışların ve rezervasyonların kontrolünü sağlamak,

Pazarlama departmanı: Müşteri profiline uygun olarak etkinlik, teklif ve fırsat sürecini sunmak,

Müşteri hizmetleri departmanı: Müşterilerin satış öncesi ya da sonrası aklına takılan herhangi bir soruyu cevaplayarak şirkete olan bağlılığını arttırmak,

İnsan kaynakları departmanı: Çalışanların performansını kontrol ederek işe alım ve performans sürecini daha verimli hale getirmek,

Tedarikçiler: Toplantı, ürün takibi, ödeme bilgilerinin daha verimli yönetilmesini sağlamak adına Logo CRM kullanılabilir.

Turizm sektöründe müşterilerle sürekli iç içe olunması gerektiğinden, bir şirket için Logo CRM oldukça önemlidir. Müşteri bilgilerine anlık ulaşım, çalışanlar arası koordinasyon, satış öncesi, satış süreci ve sonrasının izlenmesini sağlayan yazılım ile köklü bir firma olmanın adımlarını atabilirsiniz. Şirketin ihtiyaçlarına göre temin edebileceğiniz iki farklı Logo CRM paketi mevcuttur. Bunlar;

Logo CRM standart paket: Go 3/Go Plus, Netsis 3 Entegre/Netsis Entegre, Netsis 3 Standard/Netsis Standard 2 ve Tiger 3/Plus ürünleriyle uyumlu çalışan standart paket, maksimum 16 kullanıcının erişimine açıktır. Opsiyonel olan satış sonrası destek modülü ile müşterilerinizin memnuniyet, şikayet ya da öneri taleplerini değerlendirebilirsiniz. Aynı şekilde opsiyonel olarak ekleyebileceğiniz Mobil- Outlook paketi ile mail üzerinden müşteri kayıtlarına kolay erişim sağlanır. KPI içeren paket sayesinde satışların hedeflenen noktada olup olmadığı incelenebilir. Raporlama ve ERP entegrasyonu, tüm süreçlerin tutarlı şekilde ilerlemesine olanak sağlar.

 Logo CRM Enterprise paketi: Go3/Go plus, Netsis 3 Entegre/Netsis Entegre, Netsis 3 Standard/Netsis Standard 2, Netsis 3 Enterprise/Netsis Enterprise, Netsis Wings, Tiger3/TigerPlus, Tiger 3 Enterprise/Tiger Enterprise ve Tiger Wings ile entegre şekilde çalışır. Standart paketten farklı olarak kullanıcı sınırı bulunmamaktadır. Raporlama, ERP, satış sonrası destek modülü, proje modülü, iş akışı gibi özellikleri mevcuttur. Kural tanımı, dil ekleme, dashboard tanımı gibi birçok seçenek eklenebilir. Aynı zamanda #C desteği mevcuttur.

Logo CRM kurulum bakımından da oldukça kolaydır. Kurulum için öncelikle bilgisayarda MS SQL, aynı zamanda server 2008 R2 ve üstü olması gerekir. Setup.exe yönetici olarak çalıştırıldıktan sonra kurulum dili seçilir. Kurulum yapılacak dizini göz at kısmından seçebilir ve ilerleyebilirsiniz. Açılan pencerede satın aldığınız Logo CRM paketinin, size iletilen lisans anahtarını giriniz. Sonrasında bilgisayarınızı açmak için kullanmış şifreyi girmeniz gerekir. Şifreyi girdikten sonra açılan pencereleri ilerletiniz, size verilmiş olan kullanıcı kodu ve bayi parolasını giriniz. Son olarak karşınıza yıldız ile işaretlenmiş alanlar çıkabilir. Bunlar, doldurulması gereken alanlardır. Unvan, telefon numarası, adres, ülke, şehir, vergi dairesi gibi alanlardan hangileri zorunluysa doldurunuz. Sonrasında kurulum işlemi başlamış olacaktır. Kurulum tamamlandığında ”modül aktivasyonu yapmak istiyorum” seçeneğindeki tiki kaldırarak kurulumunuzu bitirebilir, bu eşsiz yazılımı hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Telif Hakkı | Kullanım Koşulları | Gizlilik | Kişisel Veriler
Logo Blog’daki güncel yayınların her hafta posta kutunuza gelmesi için bültenimize abone olabilirsiniz.
 1. Genel: Bu siteyi kullanıyor olmanız, gizlilik ve güvenlik koşullarını ve kurallarını okuduğunuz ve kabul ettiğiniz anlamına gelir. Gizlilik koşullarında öngörülen zorunlulukları yerine getiremeyeceğinizi düşünüyorsanız, bu siteyi kullanmayınız. Sitedeki bazı yerlerin kullanımı veya bu yerlerle kurulacak etkileşim hakkında özel birtakım ek hüküm ve şartlar geçerli olabilir.
 2. Gizlilik ve Güvenlik Koşullarının Takibi/Değişiklik: Logo (“Site Sahibi”), herhangi bir zamanda önceden haber vermeksizin gizlilik ve güvenlik koşullarında değişiklik yapma ya da ek koşullar getirme hakkına sahiptir. Kullanım sırasında toplanan bilgilerin niteliklerinden, nasıl kullanıldığından, bu bilgilerin üçüncü şahıslar ile hangi durumlarda paylaşıldığından ve gerekli tüm gizlilik koşullarından haberdar olunması için yapılan değişiklikler bu sayfada sunulacaktır. Site Sahibinin gizlilik koşullarında değişiklik yapma hakkı saklı olduğundan, gizlilik ve güvenlik koşullarının düzenli olarak takibi ve okunması gereklidir. Bu siteyi yapılabilecek bu tarz bir değişiklikten sonraki kullanım, gizlilik ve güvenlik koşullarındaki değişiklilerin kabul edildiği anlamını taşır.
 3. Açık Sistem: Kullanıcılar; (Kullanıcı tabiri, varsa üyeler dahil, web sitesine giren herkesi ifade eden genel bir tanım olarak kullanılmıştır.) internet ortamının güvenilir bir ortam olmadığını, internet ortamında iletişimin riskli olduğunu, kişisel bilgiler, şifreler vb. de dâhil her türlü bilginin 3. şahısların hukuka aykırı fiillerinin muhatabı olabileceğini bilmekte ve kabul etmektedir. Site Sahibi, güvenlik ve kötü niyetli hareketlerle ilgili olarak hiçbir garanti vermemektedir.
 4. Kullanıcı Bilgileri: Kullanıcı tarafından Site’ye yerleştirilen, iletilen veya Site aracılığıyla gönderilen her türlü içerikten ve kişisel bilgiden (her türlü yazı, doküman, müzik, ilan, reklâm, iletilen görüş ve düşünceler dâhil fakat bunlarla sınırlı olmamak üzere, ses veya yazı veya hareketli/hareketsiz görüntü içeren her türlü içerik) Kullanıcı sorumludur. Kullanıcılar, Site’ye ilettikleri/gönderdikleri her türlü bilginin güvenilirliğini, doğruluğunu, üçüncü şahısların haklarını ihlal etmediğini, yasalara aykırı olmadığını beyan ve garanti etmiştir. Site Sahibi’nin, Kullanıcılar tarafından Site’ye konulan, diğer Kullanıcılara veya üçüncü şahıslara herhangi bir zarar veya yük getirdiğine inandığı içeriği veya mevzuata aykırı içeriği tamamen veya kısmen yayından kaldırma ya da erişimi engelleme hakkı saklıdır. Ancak bu yönde herhangi bir yükümlülüğü bulunmamaktadır.
 5. Kullanıcı Adı ve Şifre: Site Sahibi bazı bölümlerin kullanımını üyelik/kayıt şartına bağlı tutabilir. Kayıt sırasında Kullanıcıya ad ve şifre verilebilir ya da kullanıcı tarafından ad ve şifre oluşturulması istenebilir. Kullanıcı adı ve şifrenin muhafazasından, yanlış ya da hukuka aykırı kullanımından ve olası tüm izinsiz kullanımlarından doğrudan kullanıcı sorumludur. Şifrenin özel rakamlar, harfler ve karakterler kullanılarak daha güvenli bir biçimde oluşturulmasından ya da bunun için gerekli değişikliklerin yapılmasından kullanıcı sorumludur. Üyelik adı ve şifre kullanılarak yapılan tüm işlemlerin sorumluluğu kullanıcıya aittir. Üye adı ve şifrenin kaybedilmesi, yetkisiz 3. şahısların eline geçmesi ya da üye güvenliğini tehdit eden bir durumla karşılaşılması halinde derhal site ve/veya Site Sahibine haber verilir.
 6. Bilgilerin Korunması: Site Sahibi, web sitesindeki tüm sayfaların güvenliği için azami gayret göstermektedir. Sitede kayıtlı bulunan verilerin gizliliğini, güvenliğini ve bütünlüğünü korumak için çok çeşitli teknik ve yönetimsel uygulamalardan yararlanılmaktadır.
 7. Üçüncü Kişilere Ait Siteler: Bu sitede, Site Sahibinin işletmediği veya işletimini kontrol etmediği, 3. şahıslar tarafından işletilen alt ve üst siteler bulunabilir ve bunlara bağlantı sağlanabilir/link/bilgi verilebilir. Site Sahibinin erişim sağlanan bu sitelere ilişkin, içerik, güvenlik, gizlilik politikaları ve iletişimin sürekli sağlanacağına dair herhangi bir garantisi ya da özel bir taahhüdü yoktur. Sorumluluk 3. kişilere ait sitelerde yazılı koşulara tabidir. Herhangi bir işlem yapılmadan önce söz konusu sitelerde yer alan güvenlik ve gizlilik koşulları okunmalıdır. Söz konusu sitelere sağlanan kişisel bilgilerden, bu sitelerden istifade edilen içerikten ve servislerden veya bu sitelerin gizlilik politika ve uygulamalarından Site Sahibi sorumlu tutulamaz.
 8. Site Yardımcı Programları: Kullanıcının sitenin bazı bölümlerinden yararlanabilmesi için yardımcı programlar kullanılması gerekebilir. Bu bölümlerden yararlanıldığı takdirde, yararlanma biçim ve kapsamıyla ilgili veriler, site veritabanına kaydedilebilir. Keza bölümlerden daha kolay yararlanabilmeniz için bazı “çerez”lerden yararlanabilir, bunlar vasıtasıyla kullanıcıya bazı bilgiler gönderebiliriz.
 9. Kişisel verilerinizle ilgili olarak verdiğiniz izin, size hizmet vermek;  hizmetlerimizin, üyelerin, üçüncü şahısların tanıtım faaliyetleri; hukuki gereklilikler vb. hallerde kullanma iznini de içermektedir.

1. www.logo.com.tr: Logo Yazılım Sanayi Ve Ticaret A.Ş.’ne (“Logo”) ait Logo’ya ait kurumsal bilgilerin sunulduğu bir web sitesidir (“Site”). Lütfen aşağıdaki koşulları okuyunuz. Siteye girmeniz Logo ile aranızda belirlenmiş aşağıda yazılı hukuki koşullara bağlıdır.

2.Genel Kullanım Koşulları: Siteyi kullanmaya başladığınız andan itibaren, bu Site ile varsa diğer ilintili sitelere ve bu Site üzerinden veya bu Site aracılığıyla sunulan ticari iletişim, ticari elektronik ileti, belirli ara yüzler ve işlevlere erişim, kullanım ve alma hakkı kazanmış olursunuz.

i.Bu siteye girmeniz, siteyi kullanmanız kullanım politikasını, koşullarını okuduğunuz ve kabul ettiğiniz anlamına gelir. Bunun için herhangi bir formda alınmış ya da oluşturulmuş “kabul beyanınız” aranmaz.

ii.Üye olmanız ya da açık kabul beyanınız gerektiği durumda “kabul ve onay” adımlarını seçerek burada yazılı kullanım koşullarını kabul etmiş sayılırsınız.

iii.Kullanım koşullarında öngörülen zorunlulukları yerine getiremeyeceğinizi ya da onay/izin koşullarını karşılayamayacağınızı düşünüyorsanız, bu siteyi kullanmayınız. Bununla birlikte, kabul beyanınızın geçerliliği için aranan yaşta değilseniz ya da kısıtlılığınız söz konusu ise kabul beyanınızın hukuken bir geçerliliği olmayacağından bu siteyi kullanmayınız.

3.Kullanım Koşullarının Takibi/Değişiklik:

Logo tarafından kullanıcılara (Kullanıcı tabiri, üyelik dahil siteye giren herkesi ifade eden genel terim olarak kullanılmıştır.) mümkün olan en iyi hizmetin verilebilmesi için site devamlı yenilenmekte ve güncellenmektedir.

Yenilik ve güncellemelere bağlı olarak sunulan bilgilerde ve içerikte değişiklik meydana gelebilecektir.

Logo herhangi bir zamanda önceden haber vermeksizin kullanma koşullarında değişiklik yapma ya da yeni/ek koşullar getirme hakkına sahiptir. Gerekli tüm kullanım koşullarından haberdar olunması için yapılan değişiklikler sitede sunulacak ve yayınlandıkları tarihte yürürlüğe girecektir. Bu tarz bir değişiklikten sonraki kullanım söz konusu değişiklilerin kabul edildiği anlamına gelir.

4.Site ve İçeriğin Kullanımı:

i.Sitede yer alan; Logo, marka, tanıtım materyali, veri dosyası, yazılı metin, bilgi, haber, görüş, tavsiye, reklam, ilan, ses, müzik, video, fotoğraf, görsel, yazılım ve benzeri içeriğin (“Site İçeriği”) bir kısmı doğrudan Logo tarafından, bir kısmı da diğer kaynaklardan sağlanarak yayınlanabilir.

ii.Logo başka web sitelerinden ya da bağlantılı sitelerden aktarılan bilgilerin, iletişimin, ticari elektronik iletilerin veya link verilen, bilgi verilen diğer web sitelerinin doğruluğunu ve güvenilirliğini taahhüt etmemekte ve hukuki hiçbir sorumluluk üstlenmemektedir. Söz konusu üçüncü şahıs web sitelerinin kullanım ve gizlilik politikalarına ve diğer uyarılarına uymak kullanıcıların yükümlülüğündedir.

iii.Sitede yer alan üçüncü şahıslara ait bilgiler ve yapılan alıntılar tanıtım amaçlıdır. Logo ve/veya bu içeriğin sahipleri, içeriği ve hizmet koşullarını haber vermeden değiştirme hakkına sahiptir.

iv.Site bakımından yaşla ilgili yasal kısıtlamalar olabilir. Kullanıcıların bu kısıtlamalara riayet etmesi gerekmektedir.

v.Kullanıcıların, aksi Logo tarafından öngörülmedikçe, site sayfalarını ya da site içeriğini kullanarak ürün ya da hizmet satma, ticari amaçlı reklâm, ilan yapma ve benzeri girişimlerde bulunma, ticaret yapma hakkı yoktur.

vi.Logo, site ve site içeriğini dilediği gibi belirleme hakkına sahip olup, siteyi reklam ve promosyonlarla birlikte sunabilir. Reklam ve promosyonların doğrudan siteyle ilgili olması zorunlu değildir. Logo reklamlara ilişkin uygulama ve tarifelerini dilediği şekilde ve zamanda önceden haber vermeksizin değiştirebilir.

vii.Site içeriğinden yararlanan kullanıcıların bu site aracılığıyla elde edeceği içeriğe bağlı riski üzerine aldığı kabul edilir.viii.Kullanım koşullarını kabul ederek siteden herhangi bir şekilde yararlanmanız halinde yapacağınız bütün işlemlerle ilgili sorumluluğu kabul etmiş bulunmaktasınız. Kullanıcı kaynağı ne olursa olsun sitede yer alan site içeriğine veya site üzerinden gerçekleştirilecek her türlü iletişime göre girişimde bulunmak ya da bulunmamak hakkına sahiptir. Bu konuda verilecek kararın hukuki sonuçları münhasıran kullanıcının kendisine aittir. Logo bu konuda herhangi bir sorumluluk üstlenmez.

ix. Logo, site üzerinden sağlanan içerik ve hizmetlerin hatalı, hukuka aykırı işlerde veya kanuna aykırı olarak kullanılması dâhil her türlü kullanım nedeniyle ortaya çıkabilecek maddi, manevi, hukuki, mali sonuçlardan, zararlardan veya kazanç kayıpları gibi dolaylı zararlardan sorumlu tutulamaz. Logo, site üzerinden erişilen kaynaklarda yer alan her türlü, görüş, bilgi, değerlendirme, yorum ve istatistikî şekil ve değerlerin doğruluğu ve yeterliliğini hiçbir şekilde garanti etmemektedir. Site üzerinden erişilen kaynaklardaki hata ve eksikliklerden, veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, gecikme, eksiklik, yanlışlık veya veri yayınının durdurulmasından, erişilen bilgilerin kullanılması sonucunda uğranılabilecek doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan dolayı Logo sorumlu tutulamaz. Logo önceden herhangi bir bildirime gerek olmaksızın söz konusu veri akışını durdurabilir, iptal edebilir, bilgileri değiştirebilir ve/veya ortadan kaldırabilir.

5. Kullanıcı İçeriği

i.Kullanıcı tarafından Site’ye gönderilen veya ifşa edilen, girilen her türlü bilgi, yazılı metin, görüş, görsel, fotoğraf, link ve benzeri içeriğe (“Kullanıcı İçeriği”) ilişkin işlem ve eylemlerden dolayı sorumluluk (Logo ve üçüncü şahısların uğrayacağı zarar ziyanı tazmin sorumluluğu dâhil) münhasıran kullanıcıya aittir. Logo’nun, bu yönde bir yükümlülüğü olmaksızın, kullanıcılar tarafından Site’ye konulan, gönderilen Kullanıcı İçeriğini, ön elemeye tutma, inceleme, tamamen veya kısmen kapsamdan, yayından kaldırma ya da bu içeriğe erişimi engelleme hakkı saklıdır.

ii.Kullanıcı, ekleyeceği Kullanıcı İçeriği üzerinden kazanç temin etmeyeceğini ve ticari faaliyetlerde bulunmamayı kabul ve taahhüt etmektedir.

iii.Kullanıcılar tarafından Site’ye gönderilen, iletilen, kullanılan, oluşturulan ya da Site aracılığıyla üçüncü şahıslara iletilen her türlü Kullanıcı İçeriğinin gizlilik niteliğinin ortadan kalktığı ve herhangi bir fikri ve sınaî hakkı/telif/lisans hakkını içermediği kabul edilir. Kullanıcılar gizli ya da üzerinde fikri ve sınaî mülkiyet hakkı olduğu düşünülen herhangi bir içerik oluşturup hesabına eklediğinde bu içeriğin “hukuki bir ayıp” içermediği ve bunları dijital iletim suretiyle yayınlama hakkı olduğu kabul edilir. Aksi halde tüm sorumluluk Kullanıcıya aittir.

iv.Kullanıcı, Site’ye yüklemiş veya herhangi bir yolla paylaşmış olduğu Kullanıcı İçeriği’nin Logo’nun belirleyeceği tanıtım, logo veya benzeri içeriği ihtiva edecek/bulunduracak şekilde ve hak sahipliğine veya ifşa edene dair herhangi bir açıklama ya da işaret taşımaksızın Logo ve/veya diğer kullanıcılar tarafından kullanılabileceğini; üçüncü şahıslarla paylaşılabileceğini veya başka web sitelerine yüklenebileceğini, link verilebileceğini; üçüncü şahıslar tarafından üyelik şartı olmadan görüntülenebileceğini kabul etmiştir. Logo, Kullanıcı İçeriğini ticarete konu edebilir, bunlar üzerinde herhangi bir yolla gelir elde edebilir. Kullanıcı, Kullanıcı İçeriğinin, Logo tarafından kullanımına koşulsuz izin verdiğini kabul ve beyan etmiştir.

6.Garanti Olmaması:

Bu site kullanıcıların istifadesine olduğu gibi sunulmakta olup, yasalar tarafından izin verilen en geniş şekliyle, yazılı ya da sözlü özel ya da genel herhangi bir garanti içermemektedir.

Logo, bu sitede yer alan işlev ve içeriğin güvenli ve hatasız olduğu, kusurların giderileceği ya da bu sitenin hizmete sunulmasında kullanılan sunucu ile beraber sitenin kendisinin ya da 3. şahıslara ait alt ve üst sitelerin/linklerin virüs ya da başka zararlı içerik taşımadığı garantisini vermez.

Logo, site ve sağlanan içeriğin; tüm beklenti, amaç ve özel ihtiyaçları karşılayacağı, kesintisiz ve yeterli kalitede olacağı yönünde açık ya da zımni bir taahhüt vermemektedir. Logo, site veya site İçeriği nedeniyle; kar kaybı gibi sonuç olarak ortaya çıkan zararlardan, netice zararlarından veya dolaylı zararlardan dolayı üye veya Kullanıcılara karşı hiçbir sorumluluk üstlenmemektedir.Logo, önceden haber vermeksizin site yayına kısmen veya tamamen son verme, kapatma, sitede yer alan bütün içeriği, görsel tasarımı ve benzeri unsurları kısmen ya da tamamen değiştirme, kullanım dışı bırakma veya ücretli hale getirme hakkını saklı tutar.

7.Alt ve Üst Linkler: Bu sitede, Logo’nun sahibi olmadığı ve işletimini kontrol etmediği, 3. şahıslar tarafından işletilen alt ve üst siteler bulunabilir ve bunlara bağlantı sağlanabilir, link/bilgi verilebilir. Logo’nun erişim sağlanan bu sitelere ilişkin, içerik, uygunluk, güvenlik, gizlilik politikaları ve iletişimin sürekli sağlanacağına dair herhangi bir garantisi ya da özel bir taahhüdü yoktur. Söz konusu sitelere sağlanan kişisel verilerden, bu sitelerden istifade edilen içerikten ve hizmetlerden ve bu sitelerin gizlilik politika ve uygulamalarından Logo sorumlu tutulamaz.

8.Üyelik Koşulları: 

 1. Kayıt: Logo bazı bölümlerin kullanımını üyelik/kayıt şartına bağlı tutabilir, farklı üyelik kategorileri düzenleyebilir, var olan kategorileri değiştirebilir. Kayıt sırasında bazı kimlik ve iletişim bilgileri istenebilir.
 2. Üye Adı ve Şifre: Üye’ ye ad ve şifre verilir veya üye tarafından oluşturulur.
 3. Kayıt sırasında girilen, site ve içeriğe yerleştirilen, iletilen veya bu site aracılığıyla gönderilen her türlü;  (i) kimlik bilgisi, (ii) iletişim bilgisinden üye sorumludur. Kayıt için verilen kimlik ve iletişim bilgilerinin güncel, doğru ve güvenilir olduğu kabul edilir.  Kullanıcı adı ve şifrenin saklanması üyenin sorumluluğundadır.
 4. Kullanıcı adı ve şifrenin hatalı, hukuka aykırı ya da izinsiz kullanımına bağlı olarak Logo bir sorumluluk kabul etmez. İzinsiz ve yetkisiz kullanım hallerinde Logo'ya da 3. şahısların uğrayacağı zarar ziyandan buna sebebiyet veren üye sorumludur. 
 5. Üyelik hesabı üzerinden yapılan işlemlerin tüm sorumluluğu üyeye aittir.
 6. Üyeler, siteye iletilen veya bu site aracılığıyla gönderilen her türlü bilginin güvenilirliğini, doğruluğunu, yanıltıcı olmadığını, 3. şahısların haklarını ihlal etmediğini, yasalara aykırı olmadığını, iyi niyetle sunulduğunu ve söz konusu bilgilerin postalanma veya iletim hakkına sahip olunduğu kabul ve garanti etmiş sayılır.
 7. Üye, kullanıcı adı ve şifrenin izinsiz olarak kullanıldığı ya da ele geçirilme teşebbüsünde bulunulduğunu öğrenir öğrenmez gerekli tedbirleri almakla ve Logo’ya haber vermekle yükümlüdür.

9. Ticari İletişim: Üye veya kullanıcılar; Logo veya Logo’nun sahibi olmadığı ve işletimini kontrol etmediği, 3. şahıslar tarafından işletilen web sitelerinden, elektronik ileti veya ticari elektronik ileti gönderilebileceğini, ticari nitelikte olsun ya da olmasın her türlü elektronik iletişim aracılığıyla gönderilecek elektronik iletinin gönderimine önceden izin/onay verdiğini beyan ve kabul etmiştir. Üye, dilediği zaman vermiş olduğu bu izni/onayı iptal etme ve ticari nitelikteki elektronik iletileri reddetme hakkına sahiptir. Ret talepleri Logo tarafından en geç 3 iş günü içinde işleme alınır. Ret yolları göndericinin Logo olduğu iletilerde gösterilir.

10.Ziyaret Bilgilerinin Toplanması: Site ziyaret edildiğinde web sunucuları sitenin ziyaretçi bilgisayarıyla haberleşmesini sağlamak üzere otomatik olarak bilgi toplamaya başlar. Bunun yanı sıra sitede yapılan ziyaret sayısı, ziyaretçilerin sitenin hangi bölümünü tercih ettikleri, IP adresleri, domain tipi, tarayıcı tipi tarih ve saat gibi bilgileri ve web sitesi üzerindeki dolaşım izlenmekte, denetlenmekte ve saklanmaktadır. Sitenin kullanılması, belirtilen bilgilerin toplanması, işlenmesi ve saklanması konusunda kullanıcının Logo’ya izin verdiği anlamına gelir.

11. Kişisel Veriler: Kullanıcıların Site’ye sunduğu/kaydettiği veya Site tarafından bu Kullanım Koşulları’na uygun olarak otomatik olarak ya da çerezler aracılığıyla toplanan kişisel verileri, yürürlükteki hukuka tabi olacaktır. Bu bilgiler Siteye erişimin sağlanması, üye girişi, Site güvenliğinin temin edilmesi, kullanıcı alışkanlık, beğeni ve tercihlerinin analizi, istatistik oluşturulması, iletişim, pazarlama, duyuru yapılması gibi amaçlar veya Üye’nin açık rızasının alındığı sair amaçlarla, mevzuata ve Kişisel Veri Politikası’na uygun olarak kullanılabilir, işlenebilir, saklanabilir, yurt içindeki veya dışındaki üçüncü şahıslarla bu amaçlar doğrultusunda paylaşılabilir ve Logo’nun faaliyet alanıyla ilgili olarak reklam, pazarlama, bildirim ve benzeri faaliyetler kapsamında kullanılabilir. Logo bu kapsamda, site aktivite bilgilerinden, erişim araçları ve browser bilgilerinden de yararlanma hakkına sahiptir.

Kullanıcıların, Site üzerinden diğer üye ve/veya kullanıcıların kişisel verilerini toplaması, kaydetmesi, işlemesi veya Site veri tabanını kullanması, kopyalaması, çoğaltması yasaktır.

Kullanıcılar, Kişisel Veriler ve verilerinin işlenmesine ilişkin hakları ile ilgili ayrıntılı bilgiye Site’de yayınlanan Aydınlatma Metni ve Kişisel Veri Politikası’ndan ulaşabilirler.

12.Müdahale Yasağı: Sitenin güvenliğini ihlal etmek ya da ihlale teşebbüs etmek yasaktır. Bu tarz ihlallere teşebbüs edenler hakkında hukuki ve cezai işlem uygulanabilir ve dava açılabilir. Herhangi bir ihlal iddiası Logo tarafından soruşturulacak ve yasa dışı bir ihlal olduğundan şüphelenildiği takdirde ilgili yasal kurumlara başvurulacak/işbirliğine gidilecektir. Bu madde de belirtilen eylemlerin gerçekleştirildiğinin tespit edilmesi halinde ilgili kişi ve kullanıcıların siteye erişimi sonlandırılır, varsa üyelikleri iptal edilir. İhlali gerçekleştiren kişi veya kişiler, yasalar uyarınca, hakkı ihlal edilen kişi ve/veya Logo’ya karşı mali, hukuki ve cezai anlamda sorumludur.

13.Kullanım Koşullarını İhlal: Logo sitede yer alan “Web Sitesi Kullanım Koşulları’na uyulmaması ya da kuralları ihlal etme girişiminde bulunulması durumunda, ihlal tam olarak gerçekleşsin ya da gerçekleşmesin, sistemde mevcut bilgileri reddetme, içerikten çıkarma, silme hakkıyla birlikte önceden haber vermeksizin kullanıcıların siteye erişimini askıya alma, sonlandırma, varsa üyeliğini iptal etme hakkını (zorunlu olmamakla birlikte) saklı tutar. Koşulların Kullanıcı adına hareket eden üçüncü bir kişi tarafından dolaylı ihlali ya da ihlal girişimi olması durumu için de geçerlidir. Logo’nun burada yazılı herhangi bir hukuki hakkı ya da tedbiri kullanmaması ya da uygulamaması, Logo’nun bu Kullanım Koşulları’nda belirtilen veya yasadan doğan haklarından vazgeçtiği ya da ihlali kabul ettiği anlamına gelmez.

14.Site Politikaları:

i.Suç Konusu Fiiller: Kullanıcılar, i) gerek uluslar arası alanda gerekse yerel mevzuat kapsamında suç olan ii) Avrupa Birliği’nin ilgili tüzük ve direktiflerine aykırı hiçbir davranışta bulunmamakla yükümlüdürler.

ii.Yasak Davranışlar: Kullanıcılar, site sunucusuna belirli bir zaman diliminde, bir insanın gönderme kapasitesinin üstünde daha çok mesaj gönderen yazılımları çalıştırmamayı ve kullanmamayı kabul ve taahhüt etmişlerdir.

15.Sona Erme: Kullanıcı, ayrı bir sözleşmede ya da site içeriğinde düzenleme olmadığı sürece, dilediği zamanda herhangi bir kısıtlamaya tabi olmaksızın ve bildirimde bulunmaksızın, Sitenin kullanımına ve varsa üyeliğine son verebilir. Sitede öngörülmesi halinde üyeliğinin sonlandırılmasıyla ilgili adımların takip edilmesi zorunludur. Logo da; (i) kullanıcının burada yazılı ya da Logo tarafından belirlenmiş koşulları veya politikaları ihlal etmesi halinde, (ii) kullanıcının yasal kısıtlamalar nedeniyle kullanım hakkı olmadığı takdirde, (iii) mevzuat veya idari düzenleyici kuruluşların kararları uyarınca (iv) yasal düzenlemeler ya da mücbir sebeplere bağlı olarak siteye erişim imkânının ortadan kalkması halinde, (v) Logo’nun takdirine bağlı olarak site yayınının askıya alınması, durdurulması, son verilmesi ya da benzeri nedenlerle, herhangi bir bildirimde bulunmaksızın üyeliği iptal edebilir, kullanımı engelleyebilir ya da son verebilir.

16.Kayıtlar: Sitenin kullanımından doğabilecek itilaflarda Logo’nun defter ve iletişim logları dahil her türlü elektronik ve ticari kayıtlarıyla Logo tarafından kullanıcılara yapılan e-posta, faks bildirimleri kesin ve münhasır delil teşkil eder.

17.Dil: Web Sitesi, “Kullanım Koşulları” ve “Gizlilik ve Güvenlik Koşulları”nın Türkçe ve yabancı dildeki versiyonları arasında bir uyumsuzluk olduğu takdirde, Türkçe versiyon geçerli kabul edilir.

18.Tebligat Sözleşmesi: Logo tarafından, kullanıcıların, site’de yer alan iletişim bilgilerine yapılacak e-posta veya faks tebliğlerinin, geçerli tebligatla aynı hukuki sonuçları doğuracağı kabul edilmiştir.

19.Uygulanacak Hükümler: Sitenin kullanımıyla ilgili çıkabilecek ihtilaflarda Türkiye Cumhuriyeti Kanunları uygulanır. Türkiye Cumhuriyeti dışında ikamet eden ve Siteye Türkiye Cumhuriyeti dışından bağlanan Kullanıcılar da, Site’nin kullanımıyla ilgili çıkabilecek ihtilaflarda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarının geçerli olduğunu kabul etmekte ve uygulanabilecek diğer tüm ülke düzenlemelerinden doğan haklarından feragat etmektedirler.

20.Yetkili Mahkeme ve İcra Daireleri: Site ve kullanım koşullarına ilişkin doğabilecek her türlü uyuşmazlığın çözümünde İstanbul (Merkez) Mahkemeleri ile İcra Müdürlükleri yetkili olacaktır.

21.Bilgi ve İletişim: www.Logo.com.tr web sitesinin kullanım koşullarına ilişkin sorularınız için [email protected] adresine yazarak daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Yukarı