Dijital dönüşüm

Giyilebilir Teknoloji Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

giyilebilir teknoloji

Teknoloji farklı alanlarda gelişmesini sürdürürken günlük yaşantıyı ve iş yapma biçimlerini de derinden etkiliyor. Son yılların popüler alanlarından biri de “giyilebilir teknoloji” oldu. Her an yanımızda bulundurduğumuz giyilebilir teknoloji cihazları eğlence, iş, sağlık, sosyalleşme, bilgi alma, eğitim, güvenlik ve daha pek çok konuda önemli hizmetler sunuyor. Bu blog yazımızda giyilebilir teknoloji hakkında merak edilenleri masaya yatırıyoruz.

Teknolojinin yanımızda taşınabilir halde olması yeni bir şey değil. 80’lerden itibaren büyük bir akım halini alan “Walkman”ler belki de ilk yaygın giyilebilir teknoloji ürünü oldu. Kulaklıkları sayesinde kişisel müzik çalar olarak hayatımıza katılan bu cihazlardan sonra 90’larda cep telefonları, sonrasında da diğer mobil cihazlar peş peşe yaşantımızda kendilerine yer buldu. 

Elbette günümüzde kullandığımız giyilebilir teknoloji kavramı, bu bahsettiklerimizden çok daha ileri konumda. Yıllardır süregelen teknolojik gelişmelerin haklı bir sonucu olan bu kavram, son birkaç yıldır yaygın ürünler olarak pazarda kendine yer buldu. Özellikle Bluetooth kulaklıklar, akıllı saatler ile sağlık ve spor bileklikleri tüketici arasında yaygınlık gösterdi.

Bu yazımızda giyilebilir teknoloji ürünlerine ve sunduklarına yakından bakıyoruz. Günlük yaşantınızda ve işinizde bu teknolojiyi nasıl kullanacağınızı düşünmek de size kalmış durumda. Kendi özel fırsatlarınızı yaratmanız mümkün.  

Akıllı gözlükler ve başlıklar

Doğal bir yeti olan görmeyi iyileştirmek için gözlük veya lens kullanmak gayet yaygın bir durum. Birilerinin bilgisayarları da gözlük gibi giyilebilir hale getirmesi ise belki de an meselesi. Akıllı gözlükler içinde en büyük heyecanı yaratan Google Glass oldu. Google’ın demolarına göre bu gözlük günlük yaşamda gerekli olan bilgileri gösterebilecek, fotoğraf ve video çekebilecek, mesaj gönderip alabilecek ve internete içerik yükleyebilecek. Söz konusu gözlük, iOS’in Siri’sine benzer bir arayüz kullanacak; böylece kullanıcılar gözlükle doğrudan konuşabilecek. Kullanıcı, istediğini dile getirdikten sonra, talep edilen bilgiler lenslerde görünecek. Anlayacağınız, Google Glass’ı takmak kendinizi Terminatör gibi hissetmenize sebep olacak. Ne zaman ihtiyaç duysanız bir sürü dijital bilgi bir anda gözlerinizin önünde belirecek.

Google Glass’ın deneme sürecinde bazı ufak tefek sorunlar çıkmış olmasına, bu tip gözlüklerle sinemaya gitmenin korsancılık faaliyetlerini artıracağının ve insanların sürekli kendilerini inceleniyor gibi hissetmesine sebep olacağının söylenmesine rağmen Google da diğer firmalar da giyilebilir teknoloji üstünde çalışmaktan vazgeçmiyorlar. Samsung da geliştiricilere yönelik artırılmış gerçeklik (augmented reality) gözlüğü Gear VR’ı çıkardı. 

Bunlar, yakın gelecekte Google’a rakip geleceği haberlerini daha çok duyacağız demek. Henüz son kullanıcılar için satışa sunulmuş ürünleşmiş bir akıllı gözlük yok ama Microsoft HoloLens muhtemelen bu yılın sonlarında çıkacak. Halen yapabiliyorken dünyayı olduğu gibi ve gözünüzün önünde notlar olmadan görmenin tadını çıkarın, zira biyonik gözlükler yakın gelecekteki kaderimiz gibi görünüyor.

Fakat öte yandan, sanal gerçeklik (VR) gözlükleri pazarda oldukça yaygınlaştı. Çoğunlukla oyun tutkunlarının ihtiyaçlarına yönelen sanal gerçeklik gözlüklerinin farklı kullanım alanları da bulunuyor. Önümüdeki yıllarda yaygınlaşmaya ve gelişmeye açık bir ürün grubu olduğunu söyleyebiliriz.

Akıllı saatler

Tıpkı gözlükler gibi kol saatleri de günlük hayatta sık sık taktığımız aksesuarlar arasında. Yani akıllı saatler aslında gayet mantıklı bir hamle. Bu alanda önden giden isimse Samsung. Galaxy Gear saatler çoktan piyasaya sürüldü ve yeni modelleri çıkmaya devam ediyor. İlk modelde Android kullanılıyordu, yeni modellerde ise Android Wear veya Tizen işletim sistemi var. Galaxy Gear, birçok akıllı telefonla aynı özelliklere sahip olsa da, aslında tek başına kullanılabilen bir cihaz değil. 

Bu saatlerin temel özelliği, telefon ve tabletlerinizin en temel özelliklerine kolayca erişmenizi sağlaması. Örneğin, telefonunuz çantanızdayken çaldığını fark etmeyebilirsiniz; ancak kolunuzda Galaxy Gear varsa onun sesini duyabilir ya da ışığının yanıp söndüğünü rahatlıkla görebilirsiniz. Sonra da telefonu çantanızdan çıkarmakla uğraşmadan görüşmenizi saatinizle yapabilirsiniz. Sonunda, çocukluğumuzda oynadığımız ajanlık oyunları bir nebze olsun gerçekleşiyor. Artık o zamanlarda hayalini kurduğumuz gibi bileğimize doğru konuşabileceğiz.

Galaxy Gear’ın birçok başka özelliği de var tabii. Fotoğraf çekebiliyor, not almaya imkân tanıyor, müzik çalabiliyor ve video oynatabiliyor. Yani aslında gayet kullanışlı bir cihaz ama beğenisini kazanamadığı kişiler de oldu. Çirkin, hantal ve söylendiği kadar iyi olmadığı yorumları yapıldı. Yine de bu tip yorumlar ne Samsung’u bu saatler üzerinde çalışmaktan alıkoydu ne de diğer şirketleri akıllı saat akımına kapılmaktan. Archos, Sony, LG, Motorola ve Garmin de bu tip saatler hazırlayıp piyasaya sürdü.

Akıllı saat pazarının lideri ise Apple Watch oldu. Geçtiğimiz yıl akıllı saatinin üçüncü serisini çıkaran Apple, suya dayanıklı, dahili GPS özelliği olan bu modeliyle hem günlük yaşantısında hem de spor faaliyetlerinde akıllı saat kullanmak isteyenleri hedefliyor.  

Konum takipçileri

Bir diğer şaşırtıcı giyilebilir teknoloji ürünü de çocuğunuzun, evcil hayvanınızın üstünde taşıyabileceği ya da anahtar gibi istediğiniz nesneye yerleştirebileceğiniz GPS takip cihazları. Bunları kaybetmekten korktuğunuz her şeye yerleştirebilirsiniz. Mesela FiLIP 2 (www.myfilip.com), ilk bakışta çocuklar için bir akıllı saate benziyor. Öyle de sayılır aslında, çünkü saati gösteriyor ve sesli arama yapabiliyor. Ancak FiLIP 2’nin en önemli özelliği konum takip mekanizması. GPS, GSM ve WiFi üçgenleme yöntemiyle çalışıyor. Veliler merak ettiklerinde çocuklarının nerede olduğunu hemen görebiliyorlar ve isterlerse onları arayabiliyorlar.

Bu cihazda, ihtiyaç anında çocukların kullanabileceği bir acil durum düğmesi de var. Bu düğmeye basılınca FiLIP 2 konumu belirliyor, ses kaydını devreye sokuyor ve hafızada yer alan numaraları aramaya başlıyor. Biri yanıt verip yardıma gelene kadar da durmuyor. Paranoyadan doğmuş bir cihaz gibi görünebilir ama son derece akıllı olduğu da bir gerçek.

Farklı özelliklere sahip başka çocuk takip cihazları da var. Örneğin; BeLuvv’un Guardian adlı ürünü (www.beluvv.com.tr) velilerin bir emniyet çemberi belirleyip çocuklar onun dışına çıktığında haberdar olmalarına imkân tanıyor. Revolutionary Tracker RT01 (www.revolutionarytracker.com) ise cihaz çıkarıldığı zaman ailelere, nerede ve ne zaman çıkarıldığını da kapsayan detaylı bir bildirim gönderiyor.

Bu arada, kaybolma ihtimali yüksek ama bir acil durum düğmesine basma yeteneği olmayan evcil hayvanlar içinse BeLuvv Puppy ve PetTracker Tagg var. Bunlar, hayvanların tasmalarına sığacak kadar küçükler. Bu cihazlardaki GPS yongası, sahiplerin evcil hayvanlarının nerede olduğunu görmesini sağlıyor. Ayrıca her ikisi de hayvan sahiplerine bir emniyet çemberi oluşturma ve evcil hayvanları o alanı terk ettiğinde haberdar olma şansı tanıyor.

Anahtar gibi cansız nesneler içinse Tile takip cihazı (www.thetileapp.com) var. Bu minik Bluetooth cihazını dizüstü bilgisayarlara, anahtarlara, cüzdanlara ve diğer birçok önemli eşyaya takabiliyor ya da yapıştırabiliyorsunuz. Tile’ın kendi hoparlörü var. Böylece kaybolan eşyanızı bulmak için ses çıkarmasını sağlayabilir veya iOS uygulamasıyla Tile’ın yerini belirleyebilirsiniz. Yaklaşık 45 metrelik bir alan içinde çalışıyor ama kaybolan eşyanızı ararken diğer Tile kullanıcıları sizin kayıp eşyanıza 45 metreden fazla yaklaşırsa haberdar olabiliyorsunuz. 

Sağlık ve fitness takip cihazları

Sosyal medya bizi hayatımızın her anını paylaşmaya teşvik ediyor. Haliyle giyilebilir sağlık ve fitness takip cihazları da beklendik bir kategoriydi. Kemere veya bileğe takılan adımsayarlar (pedometre) yıllardır piyasada olan cihazlar. Ayrıca akıllı telefonunuzun ivmeölçerini veya GPS’ini kullanarak hareketlerinizi takip edebileceğiniz bir sürü uygulama mevcut. Ancak sağlınızı iyileştirme konusunda gerçekten ciddiyseniz yakın zamanda piyasaya çıkmış veya çıkacak daha bir sürü giyilebilir teknoloji ürünü sizi bekliyor.

Örneğin Jawbone UP24, 24 saat boyunca kolda kalmak üzere tasarlanmış bir bileklik. Yediğiniz içtiğiniz her şeyi, yaptığınız egzersizleri takip ediyor; hatta uyku düzeninizi bile. Uykunuzda hareket etme durumunuza bağlı olarak ne kadar derin ya da hafif uyduğunuzu gösteriyor. Ayrıca 45 dakika sonra sizi uyandırmak üzere kurabildiğiniz bir “şekerleme” alarmı da var. Öte yandan, eğer uyanık olduğunuz halde uzun süre hareketsiz kalırsanız size ayağa kalkıp biraz hareket etmeniz için de alarm veriyor. Bu cihazla bağlantılı olan mobil uygulama, ne kadar yediğinizi kontrol ediyor ve uyku kalitenizle ruh haliniz arasında bağlantı kurmanıza olanak sağlayıp size tavsiyeler veriyor. Kısacası bu cihaz görüp görebileceğiniz en disiplinli ve dikkatli kişisel eğitmen gibi bir şey. Onu kandırmak mümkün değil.

Jawbone UP24’ün rakipleri arasında FitBit Flex (www.fitbit.com) dikkat çekiyor. Bu, önceden belirlediğiniz hedeflere ne kadar yaklaştığınızı gösteren LED ışıklı bir ekrana da sahip. LG Lifeband Touch de eğer egzersiz yaparken telefonunuzdan müzik dinliyorsanız müziğinizi kontrol etme şansı tanıyor. Sony SmartBand ise ne zaman fotoğraf çektiğinizi, hangi müzikleri dinlediğinizi, hangi filmleri izlediğinizi gösteriyor, yani tüm hayatınızı takip etmede üstüne yok.

Eğer bu cihazlarda sıkı bir egzersizden veya güzel bir uykudan sonra tweet gönderme özelliği olsaydı, birçok arkadaşınızı takip etmeyi bırakmanız gerekebilirdi. Bu fitness takip cihazlarının hepsinde eksik olan bir şey var: güneş ışığına ne kadar maruz kaldığımızı gösteren bir sensör. Netatmo’nun ürettiği June adındaki bileklik (www.netatmo.com) cilt tipinize göre ne kadar UV ışınının size fazla geleceğini hesaplayabiliyor ve güneşte çok fazla kaldığınızda sizi uyarıyor. Tasarımına bakıldığında hedef kitlenin kadınlar olduğu anlaşılıyor ama güneşin fazlası erkekler için de zararlı. O yüzden, benzer özelliklere sahip başka bir bilekliğin üretilmesi an meselesi.

Telif Hakkı | Kullanım Koşulları | Gizlilik | Kişisel Veriler
Logo Blog’daki güncel yayınların her hafta posta kutunuza gelmesi için bültenimize abone olabilirsiniz.
 1. Genel: Bu siteyi kullanıyor olmanız, gizlilik ve güvenlik koşullarını ve kurallarını okuduğunuz ve kabul ettiğiniz anlamına gelir. Gizlilik koşullarında öngörülen zorunlulukları yerine getiremeyeceğinizi düşünüyorsanız, bu siteyi kullanmayınız. Sitedeki bazı yerlerin kullanımı veya bu yerlerle kurulacak etkileşim hakkında özel birtakım ek hüküm ve şartlar geçerli olabilir.
 2. Gizlilik ve Güvenlik Koşullarının Takibi/Değişiklik: Logo (“Site Sahibi”), herhangi bir zamanda önceden haber vermeksizin gizlilik ve güvenlik koşullarında değişiklik yapma ya da ek koşullar getirme hakkına sahiptir. Kullanım sırasında toplanan bilgilerin niteliklerinden, nasıl kullanıldığından, bu bilgilerin üçüncü şahıslar ile hangi durumlarda paylaşıldığından ve gerekli tüm gizlilik koşullarından haberdar olunması için yapılan değişiklikler bu sayfada sunulacaktır. Site Sahibinin gizlilik koşullarında değişiklik yapma hakkı saklı olduğundan, gizlilik ve güvenlik koşullarının düzenli olarak takibi ve okunması gereklidir. Bu siteyi yapılabilecek bu tarz bir değişiklikten sonraki kullanım, gizlilik ve güvenlik koşullarındaki değişiklilerin kabul edildiği anlamını taşır.
 3. Açık Sistem: Kullanıcılar; (Kullanıcı tabiri, varsa üyeler dahil, web sitesine giren herkesi ifade eden genel bir tanım olarak kullanılmıştır.) internet ortamının güvenilir bir ortam olmadığını, internet ortamında iletişimin riskli olduğunu, kişisel bilgiler, şifreler vb. de dâhil her türlü bilginin 3. şahısların hukuka aykırı fiillerinin muhatabı olabileceğini bilmekte ve kabul etmektedir. Site Sahibi, güvenlik ve kötü niyetli hareketlerle ilgili olarak hiçbir garanti vermemektedir.
 4. Kullanıcı Bilgileri: Kullanıcı tarafından Site’ye yerleştirilen, iletilen veya Site aracılığıyla gönderilen her türlü içerikten ve kişisel bilgiden (her türlü yazı, doküman, müzik, ilan, reklâm, iletilen görüş ve düşünceler dâhil fakat bunlarla sınırlı olmamak üzere, ses veya yazı veya hareketli/hareketsiz görüntü içeren her türlü içerik) Kullanıcı sorumludur. Kullanıcılar, Site’ye ilettikleri/gönderdikleri her türlü bilginin güvenilirliğini, doğruluğunu, üçüncü şahısların haklarını ihlal etmediğini, yasalara aykırı olmadığını beyan ve garanti etmiştir. Site Sahibi’nin, Kullanıcılar tarafından Site’ye konulan, diğer Kullanıcılara veya üçüncü şahıslara herhangi bir zarar veya yük getirdiğine inandığı içeriği veya mevzuata aykırı içeriği tamamen veya kısmen yayından kaldırma ya da erişimi engelleme hakkı saklıdır. Ancak bu yönde herhangi bir yükümlülüğü bulunmamaktadır.
 5. Kullanıcı Adı ve Şifre: Site Sahibi bazı bölümlerin kullanımını üyelik/kayıt şartına bağlı tutabilir. Kayıt sırasında Kullanıcıya ad ve şifre verilebilir ya da kullanıcı tarafından ad ve şifre oluşturulması istenebilir. Kullanıcı adı ve şifrenin muhafazasından, yanlış ya da hukuka aykırı kullanımından ve olası tüm izinsiz kullanımlarından doğrudan kullanıcı sorumludur. Şifrenin özel rakamlar, harfler ve karakterler kullanılarak daha güvenli bir biçimde oluşturulmasından ya da bunun için gerekli değişikliklerin yapılmasından kullanıcı sorumludur. Üyelik adı ve şifre kullanılarak yapılan tüm işlemlerin sorumluluğu kullanıcıya aittir. Üye adı ve şifrenin kaybedilmesi, yetkisiz 3. şahısların eline geçmesi ya da üye güvenliğini tehdit eden bir durumla karşılaşılması halinde derhal site ve/veya Site Sahibine haber verilir.
 6. Bilgilerin Korunması: Site Sahibi, web sitesindeki tüm sayfaların güvenliği için azami gayret göstermektedir. Sitede kayıtlı bulunan verilerin gizliliğini, güvenliğini ve bütünlüğünü korumak için çok çeşitli teknik ve yönetimsel uygulamalardan yararlanılmaktadır.
 7. Üçüncü Kişilere Ait Siteler: Bu sitede, Site Sahibinin işletmediği veya işletimini kontrol etmediği, 3. şahıslar tarafından işletilen alt ve üst siteler bulunabilir ve bunlara bağlantı sağlanabilir/link/bilgi verilebilir. Site Sahibinin erişim sağlanan bu sitelere ilişkin, içerik, güvenlik, gizlilik politikaları ve iletişimin sürekli sağlanacağına dair herhangi bir garantisi ya da özel bir taahhüdü yoktur. Sorumluluk 3. kişilere ait sitelerde yazılı koşulara tabidir. Herhangi bir işlem yapılmadan önce söz konusu sitelerde yer alan güvenlik ve gizlilik koşulları okunmalıdır. Söz konusu sitelere sağlanan kişisel bilgilerden, bu sitelerden istifade edilen içerikten ve servislerden veya bu sitelerin gizlilik politika ve uygulamalarından Site Sahibi sorumlu tutulamaz.
 8. Site Yardımcı Programları: Kullanıcının sitenin bazı bölümlerinden yararlanabilmesi için yardımcı programlar kullanılması gerekebilir. Bu bölümlerden yararlanıldığı takdirde, yararlanma biçim ve kapsamıyla ilgili veriler, site veritabanına kaydedilebilir. Keza bölümlerden daha kolay yararlanabilmeniz için bazı “çerez”lerden yararlanabilir, bunlar vasıtasıyla kullanıcıya bazı bilgiler gönderebiliriz.
 9. Kişisel verilerinizle ilgili olarak verdiğiniz izin, size hizmet vermek;  hizmetlerimizin, üyelerin, üçüncü şahısların tanıtım faaliyetleri; hukuki gereklilikler vb. hallerde kullanma iznini de içermektedir.

1. www.logo.com.tr: Logo Yazılım Sanayi Ve Ticaret A.Ş.’ne (“Logo”) ait Logo’ya ait kurumsal bilgilerin sunulduğu bir web sitesidir (“Site”). Lütfen aşağıdaki koşulları okuyunuz. Siteye girmeniz Logo ile aranızda belirlenmiş aşağıda yazılı hukuki koşullara bağlıdır.

2.Genel Kullanım Koşulları: Siteyi kullanmaya başladığınız andan itibaren, bu Site ile varsa diğer ilintili sitelere ve bu Site üzerinden veya bu Site aracılığıyla sunulan ticari iletişim, ticari elektronik ileti, belirli ara yüzler ve işlevlere erişim, kullanım ve alma hakkı kazanmış olursunuz.

i.Bu siteye girmeniz, siteyi kullanmanız kullanım politikasını, koşullarını okuduğunuz ve kabul ettiğiniz anlamına gelir. Bunun için herhangi bir formda alınmış ya da oluşturulmuş “kabul beyanınız” aranmaz.

ii.Üye olmanız ya da açık kabul beyanınız gerektiği durumda “kabul ve onay” adımlarını seçerek burada yazılı kullanım koşullarını kabul etmiş sayılırsınız.

iii.Kullanım koşullarında öngörülen zorunlulukları yerine getiremeyeceğinizi ya da onay/izin koşullarını karşılayamayacağınızı düşünüyorsanız, bu siteyi kullanmayınız. Bununla birlikte, kabul beyanınızın geçerliliği için aranan yaşta değilseniz ya da kısıtlılığınız söz konusu ise kabul beyanınızın hukuken bir geçerliliği olmayacağından bu siteyi kullanmayınız.

3.Kullanım Koşullarının Takibi/Değişiklik:

Logo tarafından kullanıcılara (Kullanıcı tabiri, üyelik dahil siteye giren herkesi ifade eden genel terim olarak kullanılmıştır.) mümkün olan en iyi hizmetin verilebilmesi için site devamlı yenilenmekte ve güncellenmektedir.

Yenilik ve güncellemelere bağlı olarak sunulan bilgilerde ve içerikte değişiklik meydana gelebilecektir.

Logo herhangi bir zamanda önceden haber vermeksizin kullanma koşullarında değişiklik yapma ya da yeni/ek koşullar getirme hakkına sahiptir. Gerekli tüm kullanım koşullarından haberdar olunması için yapılan değişiklikler sitede sunulacak ve yayınlandıkları tarihte yürürlüğe girecektir. Bu tarz bir değişiklikten sonraki kullanım söz konusu değişiklilerin kabul edildiği anlamına gelir.

4.Site ve İçeriğin Kullanımı:

i.Sitede yer alan; Logo, marka, tanıtım materyali, veri dosyası, yazılı metin, bilgi, haber, görüş, tavsiye, reklam, ilan, ses, müzik, video, fotoğraf, görsel, yazılım ve benzeri içeriğin (“Site İçeriği”) bir kısmı doğrudan Logo tarafından, bir kısmı da diğer kaynaklardan sağlanarak yayınlanabilir.

ii.Logo başka web sitelerinden ya da bağlantılı sitelerden aktarılan bilgilerin, iletişimin, ticari elektronik iletilerin veya link verilen, bilgi verilen diğer web sitelerinin doğruluğunu ve güvenilirliğini taahhüt etmemekte ve hukuki hiçbir sorumluluk üstlenmemektedir. Söz konusu üçüncü şahıs web sitelerinin kullanım ve gizlilik politikalarına ve diğer uyarılarına uymak kullanıcıların yükümlülüğündedir.

iii.Sitede yer alan üçüncü şahıslara ait bilgiler ve yapılan alıntılar tanıtım amaçlıdır. Logo ve/veya bu içeriğin sahipleri, içeriği ve hizmet koşullarını haber vermeden değiştirme hakkına sahiptir.

iv.Site bakımından yaşla ilgili yasal kısıtlamalar olabilir. Kullanıcıların bu kısıtlamalara riayet etmesi gerekmektedir.

v.Kullanıcıların, aksi Logo tarafından öngörülmedikçe, site sayfalarını ya da site içeriğini kullanarak ürün ya da hizmet satma, ticari amaçlı reklâm, ilan yapma ve benzeri girişimlerde bulunma, ticaret yapma hakkı yoktur.

vi.Logo, site ve site içeriğini dilediği gibi belirleme hakkına sahip olup, siteyi reklam ve promosyonlarla birlikte sunabilir. Reklam ve promosyonların doğrudan siteyle ilgili olması zorunlu değildir. Logo reklamlara ilişkin uygulama ve tarifelerini dilediği şekilde ve zamanda önceden haber vermeksizin değiştirebilir.

vii.Site içeriğinden yararlanan kullanıcıların bu site aracılığıyla elde edeceği içeriğe bağlı riski üzerine aldığı kabul edilir.viii.Kullanım koşullarını kabul ederek siteden herhangi bir şekilde yararlanmanız halinde yapacağınız bütün işlemlerle ilgili sorumluluğu kabul etmiş bulunmaktasınız. Kullanıcı kaynağı ne olursa olsun sitede yer alan site içeriğine veya site üzerinden gerçekleştirilecek her türlü iletişime göre girişimde bulunmak ya da bulunmamak hakkına sahiptir. Bu konuda verilecek kararın hukuki sonuçları münhasıran kullanıcının kendisine aittir. Logo bu konuda herhangi bir sorumluluk üstlenmez.

ix. Logo, site üzerinden sağlanan içerik ve hizmetlerin hatalı, hukuka aykırı işlerde veya kanuna aykırı olarak kullanılması dâhil her türlü kullanım nedeniyle ortaya çıkabilecek maddi, manevi, hukuki, mali sonuçlardan, zararlardan veya kazanç kayıpları gibi dolaylı zararlardan sorumlu tutulamaz. Logo, site üzerinden erişilen kaynaklarda yer alan her türlü, görüş, bilgi, değerlendirme, yorum ve istatistikî şekil ve değerlerin doğruluğu ve yeterliliğini hiçbir şekilde garanti etmemektedir. Site üzerinden erişilen kaynaklardaki hata ve eksikliklerden, veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, gecikme, eksiklik, yanlışlık veya veri yayınının durdurulmasından, erişilen bilgilerin kullanılması sonucunda uğranılabilecek doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan dolayı Logo sorumlu tutulamaz. Logo önceden herhangi bir bildirime gerek olmaksızın söz konusu veri akışını durdurabilir, iptal edebilir, bilgileri değiştirebilir ve/veya ortadan kaldırabilir.

5. Kullanıcı İçeriği

i.Kullanıcı tarafından Site’ye gönderilen veya ifşa edilen, girilen her türlü bilgi, yazılı metin, görüş, görsel, fotoğraf, link ve benzeri içeriğe (“Kullanıcı İçeriği”) ilişkin işlem ve eylemlerden dolayı sorumluluk (Logo ve üçüncü şahısların uğrayacağı zarar ziyanı tazmin sorumluluğu dâhil) münhasıran kullanıcıya aittir. Logo’nun, bu yönde bir yükümlülüğü olmaksızın, kullanıcılar tarafından Site’ye konulan, gönderilen Kullanıcı İçeriğini, ön elemeye tutma, inceleme, tamamen veya kısmen kapsamdan, yayından kaldırma ya da bu içeriğe erişimi engelleme hakkı saklıdır.

ii.Kullanıcı, ekleyeceği Kullanıcı İçeriği üzerinden kazanç temin etmeyeceğini ve ticari faaliyetlerde bulunmamayı kabul ve taahhüt etmektedir.

iii.Kullanıcılar tarafından Site’ye gönderilen, iletilen, kullanılan, oluşturulan ya da Site aracılığıyla üçüncü şahıslara iletilen her türlü Kullanıcı İçeriğinin gizlilik niteliğinin ortadan kalktığı ve herhangi bir fikri ve sınaî hakkı/telif/lisans hakkını içermediği kabul edilir. Kullanıcılar gizli ya da üzerinde fikri ve sınaî mülkiyet hakkı olduğu düşünülen herhangi bir içerik oluşturup hesabına eklediğinde bu içeriğin “hukuki bir ayıp” içermediği ve bunları dijital iletim suretiyle yayınlama hakkı olduğu kabul edilir. Aksi halde tüm sorumluluk Kullanıcıya aittir.

iv.Kullanıcı, Site’ye yüklemiş veya herhangi bir yolla paylaşmış olduğu Kullanıcı İçeriği’nin Logo’nun belirleyeceği tanıtım, logo veya benzeri içeriği ihtiva edecek/bulunduracak şekilde ve hak sahipliğine veya ifşa edene dair herhangi bir açıklama ya da işaret taşımaksızın Logo ve/veya diğer kullanıcılar tarafından kullanılabileceğini; üçüncü şahıslarla paylaşılabileceğini veya başka web sitelerine yüklenebileceğini, link verilebileceğini; üçüncü şahıslar tarafından üyelik şartı olmadan görüntülenebileceğini kabul etmiştir. Logo, Kullanıcı İçeriğini ticarete konu edebilir, bunlar üzerinde herhangi bir yolla gelir elde edebilir. Kullanıcı, Kullanıcı İçeriğinin, Logo tarafından kullanımına koşulsuz izin verdiğini kabul ve beyan etmiştir.

6.Garanti Olmaması:

Bu site kullanıcıların istifadesine olduğu gibi sunulmakta olup, yasalar tarafından izin verilen en geniş şekliyle, yazılı ya da sözlü özel ya da genel herhangi bir garanti içermemektedir.

Logo, bu sitede yer alan işlev ve içeriğin güvenli ve hatasız olduğu, kusurların giderileceği ya da bu sitenin hizmete sunulmasında kullanılan sunucu ile beraber sitenin kendisinin ya da 3. şahıslara ait alt ve üst sitelerin/linklerin virüs ya da başka zararlı içerik taşımadığı garantisini vermez.

Logo, site ve sağlanan içeriğin; tüm beklenti, amaç ve özel ihtiyaçları karşılayacağı, kesintisiz ve yeterli kalitede olacağı yönünde açık ya da zımni bir taahhüt vermemektedir. Logo, site veya site İçeriği nedeniyle; kar kaybı gibi sonuç olarak ortaya çıkan zararlardan, netice zararlarından veya dolaylı zararlardan dolayı üye veya Kullanıcılara karşı hiçbir sorumluluk üstlenmemektedir.Logo, önceden haber vermeksizin site yayına kısmen veya tamamen son verme, kapatma, sitede yer alan bütün içeriği, görsel tasarımı ve benzeri unsurları kısmen ya da tamamen değiştirme, kullanım dışı bırakma veya ücretli hale getirme hakkını saklı tutar.

7.Alt ve Üst Linkler: Bu sitede, Logo’nun sahibi olmadığı ve işletimini kontrol etmediği, 3. şahıslar tarafından işletilen alt ve üst siteler bulunabilir ve bunlara bağlantı sağlanabilir, link/bilgi verilebilir. Logo’nun erişim sağlanan bu sitelere ilişkin, içerik, uygunluk, güvenlik, gizlilik politikaları ve iletişimin sürekli sağlanacağına dair herhangi bir garantisi ya da özel bir taahhüdü yoktur. Söz konusu sitelere sağlanan kişisel verilerden, bu sitelerden istifade edilen içerikten ve hizmetlerden ve bu sitelerin gizlilik politika ve uygulamalarından Logo sorumlu tutulamaz.

8.Üyelik Koşulları: 

 1. Kayıt: Logo bazı bölümlerin kullanımını üyelik/kayıt şartına bağlı tutabilir, farklı üyelik kategorileri düzenleyebilir, var olan kategorileri değiştirebilir. Kayıt sırasında bazı kimlik ve iletişim bilgileri istenebilir.
 2. Üye Adı ve Şifre: Üye’ ye ad ve şifre verilir veya üye tarafından oluşturulur.
 3. Kayıt sırasında girilen, site ve içeriğe yerleştirilen, iletilen veya bu site aracılığıyla gönderilen her türlü;  (i) kimlik bilgisi, (ii) iletişim bilgisinden üye sorumludur. Kayıt için verilen kimlik ve iletişim bilgilerinin güncel, doğru ve güvenilir olduğu kabul edilir.  Kullanıcı adı ve şifrenin saklanması üyenin sorumluluğundadır.
 4. Kullanıcı adı ve şifrenin hatalı, hukuka aykırı ya da izinsiz kullanımına bağlı olarak Logo bir sorumluluk kabul etmez. İzinsiz ve yetkisiz kullanım hallerinde Logo'ya da 3. şahısların uğrayacağı zarar ziyandan buna sebebiyet veren üye sorumludur. 
 5. Üyelik hesabı üzerinden yapılan işlemlerin tüm sorumluluğu üyeye aittir.
 6. Üyeler, siteye iletilen veya bu site aracılığıyla gönderilen her türlü bilginin güvenilirliğini, doğruluğunu, yanıltıcı olmadığını, 3. şahısların haklarını ihlal etmediğini, yasalara aykırı olmadığını, iyi niyetle sunulduğunu ve söz konusu bilgilerin postalanma veya iletim hakkına sahip olunduğu kabul ve garanti etmiş sayılır.
 7. Üye, kullanıcı adı ve şifrenin izinsiz olarak kullanıldığı ya da ele geçirilme teşebbüsünde bulunulduğunu öğrenir öğrenmez gerekli tedbirleri almakla ve Logo’ya haber vermekle yükümlüdür.

9. Ticari İletişim: Üye veya kullanıcılar; Logo veya Logo’nun sahibi olmadığı ve işletimini kontrol etmediği, 3. şahıslar tarafından işletilen web sitelerinden, elektronik ileti veya ticari elektronik ileti gönderilebileceğini, ticari nitelikte olsun ya da olmasın her türlü elektronik iletişim aracılığıyla gönderilecek elektronik iletinin gönderimine önceden izin/onay verdiğini beyan ve kabul etmiştir. Üye, dilediği zaman vermiş olduğu bu izni/onayı iptal etme ve ticari nitelikteki elektronik iletileri reddetme hakkına sahiptir. Ret talepleri Logo tarafından en geç 3 iş günü içinde işleme alınır. Ret yolları göndericinin Logo olduğu iletilerde gösterilir.

10.Ziyaret Bilgilerinin Toplanması: Site ziyaret edildiğinde web sunucuları sitenin ziyaretçi bilgisayarıyla haberleşmesini sağlamak üzere otomatik olarak bilgi toplamaya başlar. Bunun yanı sıra sitede yapılan ziyaret sayısı, ziyaretçilerin sitenin hangi bölümünü tercih ettikleri, IP adresleri, domain tipi, tarayıcı tipi tarih ve saat gibi bilgileri ve web sitesi üzerindeki dolaşım izlenmekte, denetlenmekte ve saklanmaktadır. Sitenin kullanılması, belirtilen bilgilerin toplanması, işlenmesi ve saklanması konusunda kullanıcının Logo’ya izin verdiği anlamına gelir.

11. Kişisel Veriler: Kullanıcıların Site’ye sunduğu/kaydettiği veya Site tarafından bu Kullanım Koşulları’na uygun olarak otomatik olarak ya da çerezler aracılığıyla toplanan kişisel verileri, yürürlükteki hukuka tabi olacaktır. Bu bilgiler Siteye erişimin sağlanması, üye girişi, Site güvenliğinin temin edilmesi, kullanıcı alışkanlık, beğeni ve tercihlerinin analizi, istatistik oluşturulması, iletişim, pazarlama, duyuru yapılması gibi amaçlar veya Üye’nin açık rızasının alındığı sair amaçlarla, mevzuata ve Kişisel Veri Politikası’na uygun olarak kullanılabilir, işlenebilir, saklanabilir, yurt içindeki veya dışındaki üçüncü şahıslarla bu amaçlar doğrultusunda paylaşılabilir ve Logo’nun faaliyet alanıyla ilgili olarak reklam, pazarlama, bildirim ve benzeri faaliyetler kapsamında kullanılabilir. Logo bu kapsamda, site aktivite bilgilerinden, erişim araçları ve browser bilgilerinden de yararlanma hakkına sahiptir.

Kullanıcıların, Site üzerinden diğer üye ve/veya kullanıcıların kişisel verilerini toplaması, kaydetmesi, işlemesi veya Site veri tabanını kullanması, kopyalaması, çoğaltması yasaktır.

Kullanıcılar, Kişisel Veriler ve verilerinin işlenmesine ilişkin hakları ile ilgili ayrıntılı bilgiye Site’de yayınlanan Aydınlatma Metni ve Kişisel Veri Politikası’ndan ulaşabilirler.

12.Müdahale Yasağı: Sitenin güvenliğini ihlal etmek ya da ihlale teşebbüs etmek yasaktır. Bu tarz ihlallere teşebbüs edenler hakkında hukuki ve cezai işlem uygulanabilir ve dava açılabilir. Herhangi bir ihlal iddiası Logo tarafından soruşturulacak ve yasa dışı bir ihlal olduğundan şüphelenildiği takdirde ilgili yasal kurumlara başvurulacak/işbirliğine gidilecektir. Bu madde de belirtilen eylemlerin gerçekleştirildiğinin tespit edilmesi halinde ilgili kişi ve kullanıcıların siteye erişimi sonlandırılır, varsa üyelikleri iptal edilir. İhlali gerçekleştiren kişi veya kişiler, yasalar uyarınca, hakkı ihlal edilen kişi ve/veya Logo’ya karşı mali, hukuki ve cezai anlamda sorumludur.

13.Kullanım Koşullarını İhlal: Logo sitede yer alan “Web Sitesi Kullanım Koşulları’na uyulmaması ya da kuralları ihlal etme girişiminde bulunulması durumunda, ihlal tam olarak gerçekleşsin ya da gerçekleşmesin, sistemde mevcut bilgileri reddetme, içerikten çıkarma, silme hakkıyla birlikte önceden haber vermeksizin kullanıcıların siteye erişimini askıya alma, sonlandırma, varsa üyeliğini iptal etme hakkını (zorunlu olmamakla birlikte) saklı tutar. Koşulların Kullanıcı adına hareket eden üçüncü bir kişi tarafından dolaylı ihlali ya da ihlal girişimi olması durumu için de geçerlidir. Logo’nun burada yazılı herhangi bir hukuki hakkı ya da tedbiri kullanmaması ya da uygulamaması, Logo’nun bu Kullanım Koşulları’nda belirtilen veya yasadan doğan haklarından vazgeçtiği ya da ihlali kabul ettiği anlamına gelmez.

14.Site Politikaları:

i.Suç Konusu Fiiller: Kullanıcılar, i) gerek uluslar arası alanda gerekse yerel mevzuat kapsamında suç olan ii) Avrupa Birliği’nin ilgili tüzük ve direktiflerine aykırı hiçbir davranışta bulunmamakla yükümlüdürler.

ii.Yasak Davranışlar: Kullanıcılar, site sunucusuna belirli bir zaman diliminde, bir insanın gönderme kapasitesinin üstünde daha çok mesaj gönderen yazılımları çalıştırmamayı ve kullanmamayı kabul ve taahhüt etmişlerdir.

15.Sona Erme: Kullanıcı, ayrı bir sözleşmede ya da site içeriğinde düzenleme olmadığı sürece, dilediği zamanda herhangi bir kısıtlamaya tabi olmaksızın ve bildirimde bulunmaksızın, Sitenin kullanımına ve varsa üyeliğine son verebilir. Sitede öngörülmesi halinde üyeliğinin sonlandırılmasıyla ilgili adımların takip edilmesi zorunludur. Logo da; (i) kullanıcının burada yazılı ya da Logo tarafından belirlenmiş koşulları veya politikaları ihlal etmesi halinde, (ii) kullanıcının yasal kısıtlamalar nedeniyle kullanım hakkı olmadığı takdirde, (iii) mevzuat veya idari düzenleyici kuruluşların kararları uyarınca (iv) yasal düzenlemeler ya da mücbir sebeplere bağlı olarak siteye erişim imkânının ortadan kalkması halinde, (v) Logo’nun takdirine bağlı olarak site yayınının askıya alınması, durdurulması, son verilmesi ya da benzeri nedenlerle, herhangi bir bildirimde bulunmaksızın üyeliği iptal edebilir, kullanımı engelleyebilir ya da son verebilir.

16.Kayıtlar: Sitenin kullanımından doğabilecek itilaflarda Logo’nun defter ve iletişim logları dahil her türlü elektronik ve ticari kayıtlarıyla Logo tarafından kullanıcılara yapılan e-posta, faks bildirimleri kesin ve münhasır delil teşkil eder.

17.Dil: Web Sitesi, “Kullanım Koşulları” ve “Gizlilik ve Güvenlik Koşulları”nın Türkçe ve yabancı dildeki versiyonları arasında bir uyumsuzluk olduğu takdirde, Türkçe versiyon geçerli kabul edilir.

18.Tebligat Sözleşmesi: Logo tarafından, kullanıcıların, site’de yer alan iletişim bilgilerine yapılacak e-posta veya faks tebliğlerinin, geçerli tebligatla aynı hukuki sonuçları doğuracağı kabul edilmiştir.

19.Uygulanacak Hükümler: Sitenin kullanımıyla ilgili çıkabilecek ihtilaflarda Türkiye Cumhuriyeti Kanunları uygulanır. Türkiye Cumhuriyeti dışında ikamet eden ve Siteye Türkiye Cumhuriyeti dışından bağlanan Kullanıcılar da, Site’nin kullanımıyla ilgili çıkabilecek ihtilaflarda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarının geçerli olduğunu kabul etmekte ve uygulanabilecek diğer tüm ülke düzenlemelerinden doğan haklarından feragat etmektedirler.

20.Yetkili Mahkeme ve İcra Daireleri: Site ve kullanım koşullarına ilişkin doğabilecek her türlü uyuşmazlığın çözümünde İstanbul (Merkez) Mahkemeleri ile İcra Müdürlükleri yetkili olacaktır.

21.Bilgi ve İletişim: www.Logo.com.tr web sitesinin kullanım koşullarına ilişkin sorularınız için [email protected] adresine yazarak daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Yukarı